Orta Asya Neresidir

Sponsorlu Bağlantılar
Konu İçeriği: Orta Asya Neresidir, Orta asya Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Tacikistan, Afganistan, Çinin bir bölümü ( Doğu Türkistan ) Rusya ve Pakistanın..

Orta asya Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Tacikistan, Afganistan, Çinin bir bölümü ( Doğu Türkistan ) Rusya ve Pakistanın bir bölümünden oluşan bölgedir. Aynı zamanda orta asya bölümü Türklerin ana yurdu olarakta kabul ediliyor.

Orta asya sovyetler birliği dağıtıldıktan sonra Orta asya cumhuriyetinin bağımsızlığını kazanmasıyla uluslararası ilgi çekmeye başladı.

Afganistanın işgal edilmesi ve ABD’nin küresel terör ile mücadale kampanyası Orta Asyanın ortadoğı bölgesinin bir uzantısı olduğu izlenimi vermiştir.

Orta Asyanın en önemli özelliği denizlere kapalı olmasıdır. Asyanın geniş kara parçalarıyla kaplanmış bölümüdür. Kesin bir sınırı yoktur. Fakat bu anlamda bir çok tanım yapılmıştır. Kesin bir sınırı olmamasına karşın birçok özelliği vardır. İlki, orta asya bölümü göçebe insanlar ve tarihi ipek yolu ile ilintilidir. Bu sebepten dolayı ticaret malların ve fikirlerin avrupa, batı, doğu ve güney asyaya yayılmasında bir noktadır.

Kaynak : buyutec.net

  • orta asya
Buradasınız: Anasayfa / Genel Kültür / Orta Asya Neresidir
Editör: Gezginler | Tarih: 05/04/2010
Sponsorlu Bağlantılar

Mutlaka Bunları da Okuyun - Konuyla Alakalı Benzer Yazılar

Konu Başlığı: "Orta Asya Neresidir"

Yorum Yapın


XHTML: Şu Etiketleri Kullanabilirsiniz:: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current month ye@r day *

  • Önemli Uyarı