İnsan İskelet Resmi

Sponsorlu Bağlantılar
Konu İçeriği: İnsan İskelet Resmi, İSKELET ve KAS SİSTEMLERİ İSKELET SİSTEMLERİ Organizmaların vücuduna desteklik yaparak kendilerine özgü şekillerinin oluşmasını sağlayan yapılara destekleyici yapılar..

İSKELET ve KAS SİSTEMLERİ
İSKELET SİSTEMLERİ

Organizmaların vücuduna desteklik yaparak kendilerine özgü şekillerinin oluşmasını sağlayan yapılara destekleyici yapılar denir.

A. İSKELET ÇEŞİTLERİ
Hayvanların çoğunda, vücuda destek olan, koruyan ve kaslara bağlanarak hareketi sağlayan iskelet sistemi bulunur. Hayvanlarda görülen iskelet dış ve iç iskelet olmak üzere iki tiptir.

1. Dış İskelet
Dış iskelet özel hücreler tarafından dışarıya salgılanan organik ve inorganik maddelerden meydana gelir. Dış iskelete sahip canlılarda iskelet görevi yapan kısımlar vücut dışında bulunduğu için kaslar iskelete içeriden bağlanır. Eklem bacaklılarda ve bazı yumuşakçalarda görülür.
Dış iskelet büyümeyi sınırlandırır. Bu nedenle dış iskelete sahip hayvanlar, gelişme döneminde iskeletini ya tamamen atarlar veya daha büyüğünü oluştururlar. Bu olaya deri veya kabuk değiştirme denir.

2. İç İskelet
İç iskelet embriyonun mezoderm (orta deri) tabakasından farklılaşır. Genellikle kıkırdak ve kemikten meydana gelir. Kaslar iskelete dışarıdan bağlanır. Canlının büyümesini sınırlandırmaz. Aksine boyca uzamayı sağlar.

  • Omurgasızlarda yaygın olarak iç iskelet görülmez. Sadece derisi dikenlilerde gelişmiş bir iç iskelet vardır.
  • Omurgalılarda iç iskelet, kıkırdak ve kemik dokudan meydana gelmiştir.

B. İNSANDA İSKELET SİSTEMİ
İnsanda iskelet sistemi kemikler, kıkırdak yapılar ve eklemlerden meydana gelir.

1. Kemiklerin Yapısı
Kemiklerde bulunan, % 25 su, % 45 inorganik madensel tuzlar (kalsiyum fosfat, kalsiyum karbonat, magnezyum fosfat az miktarda sodyum ve demir) kemiğin sert yapısını, % 30 organik maddeler ise esnekliği sağlar. Canlı kemik hücrelerine osteosit ve bu hücreler tarafından salgılanan organik ara maddeye osein denir. Bu iki yapı kemik dokusunu meydana getirir. Kemikler yapıları yönüyle iki kısma ayrılır.
a. Sıkı Kemik Dokusu : İskeleti oluşturan bütün kemiklerin dış yüzeyi ile uzun kemiklerin gövdesi, sıkı kemik dokusundan meydana gelir. Bu doku iç içe daireler halinde sıralanmış lamelli yapıdadır.
Lamellerin ortasında kan damarları ve sinirlerin geçtiği Havers kanalı bulunur. Havers kanalındaki kan damarlarından kemik hücrelerine besin ve oksijen iletilirken artık maddeler aynı yoldan geri alınır.
Havers kanallarını birbirine bağlayan yan kanallara da Volkman kanalları denir. Ortasında havers kanalı, etrafında halkasal kemik hücreleriyle aralarını boşluk bırakmadan doldurmuş ara maddeden yapılmış lamelli birimlere Havers sistemi denir.

Şekil : Kemik Dokusunun Yapısı

b. Süngerimsi Kemik Dokusu : Kırmızı kemik iliği ve düzensiz boşlukların bulunduğu ince kemik lamellerinden oluşmuştur. Sıkı kemiğe oranla daha yumuşaktır. Uzun kemiklerin baş kısmı ile diğer kemiklerin iç kısmında bulunur.

2. Kemik Çeşitleri
İskeletin yapısında bulunan kemikler üç çeşittir.
a. Uzun Kemikler : Kol ve bacaklarda bulunur. Uzun kemiği dıştan saran kemik zarı (periyost) kemiğin enine büyümesini, onarılmasını ve beslenmesini sağlar. Ayrıca periyost kemiğin sertleşmesine de katkıda bulunur.
Uzun kemiğin başı ile gövdesi arasında bulunan kıkırdak tabakası, kemiğin boyuna büyümesini sağlar. Uzun kemiklerin iç kısmındaki kanalda akyuvarların oluşumunu sağlayan sarı kemik iliği bulunur. Kemik başlarını iç kısmı, sünger gibi düzensiz gözenekli bir yapıdadır. Gözeneklerin içinde kırmızı ilik bulunur. Kırmızı kemik iliği, kan hücrelerinin üretildiği iliktir.

iskelet resmi

,  insan iskeleti resmi,  insan iskeletinin bölümleri,  insanın iskelet resmi,  iskelet resmi ve bölümleri,  iskelet şekileri,  kas ve iskelet resimleri,  insan iskeleti seklı,  iskelet sistemi ile bilgiler resimli,  iskelet sistemi resimleri,  iskelet kısımlarının isimleri,  iskeletin bölümlerini resimlerle gösteriniz,  ingilizce insan iskeleti,  iskeletimizin resmi,  http://www.delinetciler.net/forum/bilgi-merkezi/59966-insan-iskelet-resmi.html,  insan iskeleti fotoğrafları,  insanda İSKELET SİSTEMİ,  iskeletimizin bölümleri,  iskeletimiz hakkında bilgi,  2,  iskelet resmi,  iskeletimizin bölümleri resimleri,  iskeletin kısımları,  insan iskeleti kadın,  iskelet sisteminin görevleri resimli
,  en uzun insan iskeleti
, insan iskelet
, insan iskelet resimleri
, insan iskelet resmi
, insan iskeleti resimleri
, insan iskeleti resmi
, insan iskeletinin bölümleri
, insan vücudundaki iskelet resimleri ve onun ingilizce kısımları
, insanda iskelet sistemi
, iskelet cesitleri
, iskelet kisimlari
, iskelet kisimlari ve kemik sekilleri
, iskelet resimi
, iskelet resimleri
, iskelet resmi
, iskelet resmi ve bölümleri
, iskelet sekilleri
, iskelet sekli
, iskelet sistemi resimleri
, iskelet sistemi resmi
, iskelet şekilleri
, iskeletimiz ve bolumleri
, iskeletimiz ve bölümleri
, iskeletimizin bolumleri
, iskeletimizin bölümleri ve kemik çeşitleri
, iskeletimizin kisimlari ve kemik sekilleri
, iskeletimizin resimleri
, iskeletimizin resmi
, iskeletin bolumleri
, iskeletin kisimlari ve kemik sekilleri
, iskeletin resimleri
, iskeletin resmi
, kas cesitleri
, kas sistemi resimleri
, resmi
, vucudumuzdaki iskeletler
, vucudumuzun iskeleti
, İnsan
, İskelet
Buradasınız: Anasayfa / Genel Kültür / İnsan İskelet Resmi
Editör: Gezginler | Tarih: 27/05/2010
Sponsorlu Bağlantılar

Mutlaka Bunları da Okuyun - Konuyla Alakalı Benzer Yazılar

Konu Başlığı: "İnsan İskelet Resmi"

Yorum Yapın


XHTML: Şu Etiketleri Kullanabilirsiniz:: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current month ye@r day *

  • Önemli Uyarı