Kafkas Köpekleri

Konu İçeriği: Kafkas Köpekleri, Kafkas çoban köpeği, Gürcüstan doğasının gurur kaynaklarından biridir. Bu köpek cinsi, en eski çağlardan bu yana Gürcü doğal..
Kafkas çoban köpeği, Gürcüstan doğasının gurur kaynaklarından biridir. Bu köpek cinsi, en eski çağlardan bu yana Gürcü doğal hayatının ayrılmaz bir parçası, Gürcü insanının yakın dostu ve yaşamının sadık yoldaşıdır. Bu köpek cinsinin doğal yaşam alanı yalnızca Kafkasyada’dır ve bundan dolayı bu cins “Kafkas çoban köpeği” olarak adlandırılmıştır. Bu ad, bu köpek cinsine Ruslar tarafından verilmiştir. Ancak bu cins, tek tür değildir. Kafkas çoban köpeği, Gürcü çoban köpeği, Azerbaycan çoban köpeği, Dağıstan çoban köpeği ve benzeri alt türlere ayrılır. Gürcüstan coğrafyasında iki tür çoban köpeği bulunmaktadır. Kazbeg veya Gürcü dağ köpeği (kısa tüylüdür) ve Kafkas köpeği (uzun tüylüdür). Kafkas çoban köpeği, Uluslararası Kinoloji Derneği tarafından 1996 yılında tanınmış ve kabul edilmiştir.
Kafkas Köpekleri

Kafkas çoban köpeğinin ortaya çıkışı

Bilim insanları, bu köpek cinsinin ortaya çıkışını Büyük İskender’in Kafkasya seferiyle ilişkilendirmektedirler. Anlatılara göre Büyük İskender’in seferlerinde öncü olarak savaşçı köpekler bulunuyordu. Kafkas çoban köpeği, bu köpekler ile yerli köpeklerin çiftleşmesi sonucunda ortaya çıkmıştır. Genetik açıdan ise, bilim insanları, Gürcü çoban köpeğini Tibet köpeğine yakın bulmaktadırlar.
Kafkas Köpekleri
Özellikleri

Kafkas Köpekleri
Gürcü çoban köpeği, iri yapılı ve kaba görünüşlü bir hayvandır. Uzunluğundan bağımsız özel yapısıyla soğuğa ve sıcağa karşı koruma sağlayan sık tüyleri vardır. Bu türün başta gelen özelliği, hayvanları ve çevreyi beklemesidir. Bu bekleme özelliği, Gürcü çoban köpeğinde hayli gelişmiştir. Bu cins, çevreyi iyi öğrenme, yapacağı işi iyi algılama ve hizmet etme özelliklerine sahiptir. Kafkas ve Gürcü çoban köpeği arasında dış görünüş açısından, tüylerin uzunluğu, baş yapısı, bacak yüksekliği, kulak kesme yöntemi açısından büyük fark vardır. Bununla birlikte bu iki cins huyları açısından birbirlerine benzemektedirler. Her an tetikte olma, dikkat kesilme, güçlü koruma içgüdüsü, Gürcü çoban köpeğinin olduğu gibi Kafkas çoban köpeğinin de temel özellikleridir. Kafkas çoban köpeği, yabancılara karşı saldırgan, ama sahibine ve yakınlarına aşırı bağlı, yumuşak ve sevgi doludur. Özellikle çocuklara karşı yumuşak ve koruyucudur. Tarlada çalışmakta olan anne ve babanın Kafkas çoban köpeğine bebeklerini güvenle bıraktıkları, köpeğin bebeği her türlü tehlikeye karşı koruduğu yaşanmış deneyimlerden hareketle sıkça anlatılır. Kafkas çoban köpeği, her zaman iyi bir yoldaştır. Özel koruma şartları istemez ve soğuk iklime karşı dayanıklıdır.
Kafkas Köpekleri

Kafkas Köpekleri


Eklenmiş Resmin önizlemesi
Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.  Resmin ismi: kafkas-coban-kopegi.jpg‎ Görüntüleme: 2976 Büyüklüğü: 87.1 KB (Kilobyte) Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.  Resmin ismi: Kavkasiuri_nagazi_1.jpg‎ Görüntüleme: 5062 Büyüklüğü: 67.5 KB (Kilobyte) Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.  Resmin ismi: dev_kafkas_kopekleri__32_.jpg‎ Görüntüleme: 3051 Büyüklüğü: 24.7 KB (Kilobyte) Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.  Resmin ismi: CUCASIAN.jpg‎ Görüntüleme: 2524 Büyüklüğü: 28.0 KB (Kilobyte)
kavkas köpekleri , kafkas köpekleri , kafkas coban köpeği , kafkas kangalı özellikleri , kafkas çoban köpeği özellikleri , kafkas kangalları , kafkas kangalı , iyi bir çobanın özellikleri , kafkas çoban köpeğin resmi , kafkas kopekleri ,
Buradasınız: Anasayfa / Diğer Konular / Kafkas Köpekleri
Editör: Gezginler | Tarih: 13/03/2010
Mutlaka Bunları da Okuyun - Konuyla Alakalı Benzer Yazılar

Konu Başlığı: "Kafkas Köpekleri"

Sizden Gelenler: 1 Yorum
Sizde Yorum Yapın!
 1. hazal diyor ki:

  hytmda bu kdr byk br kfks kpği grmdm bzm kmşmzun3 kngl 1 av kpgi vr hpsni tplsn bu kdr byuk olmz gbıme glıo yzk 4 tne kngl vrdıda 1 tne oldu yzk yaaa dha 3 aylktı bı tk o kldydı yvrlrdn bu gunde 500 e kngln ktsnu sttibu nası ış hyvn krncdn krküyo nası kruyck admı bu da ış mııı????:):):)xdxd

Yorum Yapın


XHTML: Şu Etiketleri Kullanabilirsiniz:: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current month ye@r day *

 • Önemli Uyarı