Dünyanın Şekli Hakkında Geçmişten Günümüze İleri Sürülen Teoriler

Sponsorlu Bağlantılar
Konu İçeriği: Dünyanın Şekli Hakkında Geçmişten Günümüze İleri Sürülen Teoriler, Eski zamanlarda yaşayan insanlar Dünya’nın şekli hakkında farklı düşüncelere sahiptiler. Bundan 4000 yıl önce yaşayan eski Mısırlılar Dünya’yı..

Eski zamanlarda yaşayan insanlar Dünya’nın şekli hakkında farklı düşüncelere sahiptiler.

Bundan 4000 yıl önce yaşayan eski Mısırlılar Dünya’yı uzunca bir kutu, gökyüzünü de o kutunun kapağı gibi düşünüyorlardı.

Eski Hintliler ise Dünya’nın dört filin sırtında duran büyük bir daire biçiminde olduğuna inanıyorlardı. Onlara göre bu 4 fil de bir kaplumbağanın sırtında duruyor, kaplumbağa ise sonsuz bir denizde yüzüyordu.

Bazı kişiler dünya öküzün boynuzları üzerindedir, bazıları ise dünya düz bir tepsiden ibarettir demişlerdi. Ama aslında dünya yuvarlaktır ve bu çok net açıktır.

Dünya yuvarlak değil geoiddir.önceleri çok çeşitli teoriler vardı.Örneğin:

Düz bir tepsi biçiminde olduğu,büyük bir öküzün boynuzu üstünde ve öküz sinirlenip hareket edince deprem olduğu düşünülüyordu.Bazıları ise dünyanın bir timsahın üstünde olduğunu ,dünyanın düz, güneşin ise yaprak gibi olup hareklet eddiğini düşünüyordu.

Ancak bazıları buna inamadı ve araştırdı.dünyanın düz olduğunu düşündükleri için düşme korkusuyla denize açılmıyorlardı.Kooooooppppppernik ise korkmadan denize açıldı ve aynı noktaya geldi.Galile,dünyanın geoid olduğunu ileri sürdü ve kral onu ve ona inananları astı.

Günümüzde ise herkes dünyanın geoid opklduğuna inanıyor.Buna en güzel ve kesin kanıt uydudan çekilen fotoğraflardır.Ayrıca bir geminin önce dumanı sonra bacası,gövdesi ve kendisi görünür.Ay tutulması sırasında aya düşen gölge yuvarlaktır.Bir noktadan başlayıp yürürsek(ki insanın ömrü yetmeyebilir:)aynı noktaya geliriz.

Sanırım bütün bunlar yeterli olmasa daişinize yaramıştır arkadaşlar.Herkese selam.

Ben 5.sınıföğrencisi isimsiz bir kahramanım.

(bu arada lütfen yazım kurallarına uyalım.Güzel ülkemizi sevip koruyalım ŞEHİTLERE ÖLDÜ DEMEYELİM ONLAR ÖLMEZ)

Bir teşekkür yeteerli.

Buradasınız: Anasayfa / Diğer Konular / Dünyanın Şekli Hakkında Geçmişten Günümüze İleri Sürülen Teoriler
Editör: Gezginler | Tarih: 27/09/2010
Sponsorlu Bağlantılar

Mutlaka Bunları da Okuyun - Konuyla Alakalı Benzer Yazılar

Konu Başlığı: "Dünyanın Şekli Hakkında Geçmişten Günümüze İleri Sürülen Teoriler"

Yorum Yapın


XHTML: Şu Etiketleri Kullanabilirsiniz:: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current month ye@r day *

  • Önemli Uyarı