Kurtuluş Savaşı’nda yapılan kongre ve toplantılar nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar
Konu İçeriği: Kurtuluş Savaşı’nda yapılan kongre ve toplantılar nelerdir?, Atatürk, hayatında ilk ve tek basın toplantısını Kocaeli’de düzenledi. İstanbul işgal altındayken, kendisini destekleyen 6 büyük gazetenin baş..
Atatürk, hayatında ilk ve tek basın toplantısını Kocaeli’de düzenledi. İstanbul işgal altındayken, kendisini destekleyen 6 büyük gazetenin baş yazarları ile görüşmek için İzmit’i seçti. Trenle İzmit’te gelen Atatürk, basın toplantısını İstanbul dışında tek saray olma özelliğini taşıyan Kasr-ı Hümayun’da düzenledi. 16 Ocak 1923 tarihinde düzenlenen bu toplantı nedeniyle Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti, 16 Ocak’ı ‘Basın günü’ olarak kuluyor.
Atatürkün yaptığı toplantılar nelerdir?

Sivas Kongresi Çalışmaları ve Alınan Kararlar

Sivas Kongresi 4 Eylül 1919 Perşembe günü saat 14. 00’de Sivas Lisesi(o zamanki adıyla Mekteb-i Sultani) salonunda toplantının davetçisi ve düzenleyicisi olan Mustafa Kemal’in açılış konuşması ile başladı.
Erzurum Kongresi bir okul salonunda Bitlis, Erzurum, Sivas, Trabzon ve Van vilayetlerinden gelen 56 delege ile toplanmıştır. Gelmesi gereken diğer il temsilcileri çeşitli engellemeler yüzünden kongreye katılamamışlardır. Mustafa Kemal kongreye 48 oyla başkan seçilmiş ve kongre, çalışmalarını 7 Ağustos tarihine kadar sürdürmüştür .

12 Haziran 1919′da Amasya’ya gelen Mustafa Kemal ve arkadaşları Hüseyin Rauf Orbay, Refet Bele ve Ali Fuat Paşa birlikte Amasya Genelgesi’ni hazırladılar.

ataturk nerelerde kongreler yapti, ataturk nerelerde toplanti yapti, ataturkun kongre yaptigi iller, ataturkun toplanti yaptigi iller, ataturkun yaptigi kongreler,
Buradasınız: Anasayfa / Dersler|Ödevler / Kurtuluş Savaşı’nda yapılan kongre ve toplantılar nelerdir?
Editör: Gezginler | Tarih: 12/01/2010
Sponsorlu Bağlantılar

Mutlaka Bunları da Okuyun - Konuyla Alakalı Benzer Yazılar

Konu Başlığı: "Kurtuluş Savaşı’nda yapılan kongre ve toplantılar nelerdir?"

Sizden Gelenler: 2 Yorum
Sizde Yorum Yapın!
  1. ¿pisqopat░ diyor ki:

    vallaha çok güsel…

  2. adfjöa diyor ki:

    cok güzel iyki bu siteye girmişim

Yorum Yapın


XHTML: Şu Etiketleri Kullanabilirsiniz:: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current month ye@r day *

  • Önemli Uyarı