Dünyanın Yuvarlak Olduğunu Kim Buldu

Sponsorlu Bağlantılar
Konu İçeriği: Dünyanın Yuvarlak Olduğunu Kim Buldu, Dünyanın yuvarlak olduğuna dair ilk bulguların Babililer tarafından bulunduğu iddia edilir.. Bununla birlikte; - Ünlü matematikçi ve düşünür..

Dünyanın yuvarlak olduğuna dair ilk bulguların Babililer tarafından bulunduğu iddia edilir.. Bununla birlikte;

- Ünlü matematikçi ve düşünür olan Pisagor, MÖ 500′lü yıllarda Dünyanın yuvarlak olduğunu bilmiş ve kurduğu ünlü Pisagor okulunda bunu öğrencilerine öğretmiştir.

- Pisagor’dan sonra Eratosthenes de aynı şeyi keşfetmiş, hatta güneş ve ay ışıklarının düşüşlerine göre dünyanın çevresini hesaplamıştır.

Orta çağda Gelileo Galilei de bu düsünceyi savunmuş ve bu düşüncesinden dolayı yargılanmıştır. Dünya’nın yuvarlak olduğunu bulan kesin olarak belirli olmamasına karşın birçok bilim adamı ve gezgin bu fikri desteklemiş ve fakat Fernando Magellan tarafından yapılan Dünya gezisinden sonra dünyanın yuvarlak olduğu kesin olarak söylenmiştir. Dolayısıyla dünyanın yuvarlak oluşunu ilk keşfeden Eski Yunan’da yaşamış olan matematikçi ve düşünür Pisagor’dur.

Buradasınız: Anasayfa / Dersler|Ödevler / Dünyanın Yuvarlak Olduğunu Kim Buldu
Editör: Gezginler | Tarih: 05/04/2010
Sponsorlu Bağlantılar

Mutlaka Bunları da Okuyun - Konuyla Alakalı Benzer Yazılar

Konu Başlığı: "Dünyanın Yuvarlak Olduğunu Kim Buldu"

Sizden Gelenler: 1 Yorum
Sizde Yorum Yapın!
  1. DERYA AKBULUT diyor ki:

    harika ya accayip güzel site

Yorum Yapın


XHTML: Şu Etiketleri Kullanabilirsiniz:: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current month ye@r day *

  • Önemli Uyarı