Kelebekler Nasıl Ürer?

Sponsorlu Bağlantılar
Konu İçeriği: Kelebekler Nasıl Ürer?, Kelebekler,çoğumuzun da bildiği gibi kanatlı hayvanlardır.Ancak kelebeklerin bazı türlerinde kanat bulunmamaktadır.Kelebeklerin,fillerin burnuna benzeyen,hortumlu ağızları vardır.Bunları kullanarak,çiçek özlerini emerler.Çiçek..

Kelebekler,çoğumuzun da bildiği gibi kanatlı hayvanlardır.Ancak kelebeklerin bazı türlerinde kanat bulunmamaktadır.Kelebeklerin,fillerin burnuna benzeyen,hortumlu ağızları vardır.Bunları kullanarak,çiçek özlerini emerler.Çiçek özleriyle beslenirler.Yumurtayla çoğalırlar.Yumurtaları yarım küreye benzer.Kelebeklerin koku duyuları ayaklarının altındadır.Ayaklarıyla koku alırlar.

Kelebeklerde çoğalma yumurta ile olur. Kelebek yumurtaları yarım küre, küre, silindir ve iğ şeklindedir. Dişileri yumurtalarını tek tek veya gruplar halinde ağaç kabukları veya yapraklar üzerine yapıştırarak bırakırlar. Bazıları da üst üste yapıştırarak kuleler meydana getirir. Bazıları yumurtaların üzerini vücutlarından kopardıkları kıllarla bir kürk gibi kapatırlar. Kışı geçirmek zorunda kalan yumurtalar “Korion” denen sert bir kabukla örtülüdür. Yumurtadan çıkan larvalara “tırtıl” adı verilir. Kışı genellikle tamamen gelişmiş olarak yumurta kabuğu içinde geçirir. İlkbaharda her yer yeşermeye başlayınca kabuğunu yırtarak besin aramaya çıkar. Dişi kelebekler yumurtlarken özellikle tırtılların beslendiği bitki türlerinin üzerine veya yakınına yumurtalarını bırakırlar.

Buradasınız: Anasayfa / Ansiklopedi / Kelebekler Nasıl Ürer?
Editör: Gezginler | Tarih: 09/08/2010
Sponsorlu Bağlantılar

Mutlaka Bunları da Okuyun - Konuyla Alakalı Benzer Yazılar

Konu Başlığı: "Kelebekler Nasıl Ürer?"

Yorum Yapın


XHTML: Şu Etiketleri Kullanabilirsiniz:: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current month ye@r day *

  • Önemli Uyarı