Deterjanların çevreye ve canlılara zararları nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar
Konu İçeriği: Deterjanların çevreye ve canlılara zararları nelerdir?, Deterjanlardaki fosfat, sulak alan ekosistemlerini bozarak kuş, balık ve diğer canlıların azalmasına ya da yok olmasına neden olabiliyor…..

Deterjanlardaki fosfat, sulak alan ekosistemlerini bozarak kuş, balık ve diğer canlıların azalmasına ya da yok olmasına neden olabiliyor…

http://media4.ntvmsnbc.com/j/NTVMSNBC/Components/ArtAndPhoto-Fronts/Sections-StoryLevel/Ye%C5%9Fil%20Haber/Organik%20Ya%C5%9Fam/tuketim/detox-cleaning-bottles%5B1%5D.hlarge.jpg

Akdeniz Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bülent Topkaya, deterjan üreticilerinin Avrupa’da yüzey sularında, canlıların yok olmasına neden olabilen fosfatı kullanmamalarına rağmen Türkiye’de aynı marka deterjanları fosforlu ürettiklerini öne sürdü.

Fosfatın, sulak alan ekosistemlerini bozarak burada yaşayan kuş, balık ve diğer canlıların azalmasına ya da yok olmasına neden olabileceğini dile getirdi.

Yapılan analizlere göre evsel arıtma atıksu tesislere giren suda bulunan fosfatın yaklaşık yüzde 50’sinin deterjanlardan kaynaklanıyor.

İtalya’da da benzeri bir tespitin yapılmasının ardından fosfat kullanımı yasaklanmış. Topkaya, “Binlerce arıtma tesisine, maliyeti çok yüksek olan, fosfat uzatma tesisi yapacağımıza, Avrupa ülkelerinde  de olduğu gibi, fosfatsız deterjan üretelim ve kullanalım” dedi.

ntvmsnbc

Buradasınız: Anasayfa / Ansiklopedi / Deterjanların çevreye ve canlılara zararları nelerdir?
Editör: Gezginler | Tarih: 04/08/2010
Sponsorlu Bağlantılar

Mutlaka Bunları da Okuyun - Konuyla Alakalı Benzer Yazılar

Konu Başlığı: "Deterjanların çevreye ve canlılara zararları nelerdir?"

Yorum Yapın


XHTML: Şu Etiketleri Kullanabilirsiniz:: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current month ye@r day *

  • Önemli Uyarı